Esej na tému Moja škola - Cena Michala Bosáka
Dňa 6. máj 2015 v spolupráci s Knižnicou P.O.Hviezdoslava v Prešove sa v priestoroch bývalej Hlavnej obývačky Michala Bosáka, teraz riaditeľne Knižnice P.O.Hviezdoslava v Prešove, Bosákov dom konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov IX. ročníka česko-slovenskej súťaže Cena Michala Bosáka 2014/2015.
Cieľom literárnej súťaže bolo napísať esej na tému Moja škola. Monika Pagáčová zo IV.M napísala prácu zo svojho školského prostredia, z prostredia kynológov a obsadila v česko-slovenskej súťaž krásne 3. miesto. Touto cestou jej gratulujeme a našej maturantke prajeme úspešne zvládnutie maturitných skúšok.
A teraz niečo o Michalovi Bosákovi
Spoločnosť Michala Bosáka vznikla pri príležitosti 130. výročia narodenia Michala Bosáka, významnej osobnosti slovenských dejín v roku 1999.
Michal Bosák je jeden z tých, ktorí opúšťajú Slovensko a odchádzajú hľadať šťastie do Ameriky. Tam prišiel chudobný, ale svojou snahou, šikovnosťou a obchodným duchom sa stal vplyvnou osobnosťou. Bol čas, keď sa k menu Michal Bosák zároveň pripájalo najbohatší Slovák.
Natrvalo sa zapísal do dejín slovenského národa, keď počas prvej svetovej vojny robí zbierky na pomoc Slovensku a jeho podpis je na historickej Pittsburghskej dohode. Ako prezident First National Bankk v Olyphante sa jeho podpis dostáva aj na americké doláre. Buduje školy, opravuje kostoly a tým zanecháva trvalú pamiatku na seba. Budovu bývalej Americko-slovenskej banky v Prešove ľudia dodnes volajú „Bosákova banka“.
Michal Bosák je jedinečná osobnosť slovenských ale i amerických novodobých dejín. Dokázal veľmi vhodným spôsobom skĺbiť veľké materiálne a finančné bohatstvo so šľachetnou dušou, čestnosť a húževnatosť so skromnosťou. Výrazne ovplyvnil život amerických Slovákov.
Spoločnosť Michala Bosáka je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 1999 s cieľom udržať meno a odkaz tohto významného amerického bankára z minulého storočia, rodáka zo Šariša, pre ďalšie generácie. Podpis Michala Bosáka figuruje spolu s podpisom prvého československého prezidenta T. G. Masaryka na Pittsburghskej dohode, ako aj na 10-dolárovej americkej bankovke.