Škola, ktorá žije projektmi

Stredná odborná škola Pruské v školskom roku 2015/2016 na základe výzvy Ministerstva školstva, vedy,  výskumu a športu SR podala 4 projekty a v troch projektoch bola úspešná. Projekty boli zrealizované do konca novembra 2016.

      Prvý rozvojový projekt - Propagácia odborného vzdelávania a prípravy v nedostatkových odboroch vzdelávania pod názvom  „Biochemik- povolanie s budúcnosťou“ - sa realizoval počas  Dňa otvorených dverí dňa 13.10.2016. Cieľom projektu bolo upozorniť žiakov základných škôl na učebný odbor biochemik a zvýšiť ich záujem o tento odbor, pretože má široké možnosti uplatnenia v oblasti potravinárstva a  poľnohospodárskej prvovýroby.

      Počas DOD mali žiaci základných škôl možnosť vidieť a aj si vyskúšať výrobu ovčieho hrudkového syra v školskom biologickom laboratóriu. Mohli ochutnať  zdravé mlieko, ale aj spoznávať jednotlivé druhy  syrov. Zisťovali, čo je to vlastne kyslosť mlieka. Žiaci ZŠ, ktorí mali záujem, sa zúčastnili odbornej exkurzie v Agrofarme Červený Kameň, kde mohli pozorovať spracovanie a výrobu mliekarských výrobkov, ako aj výrobu masla, bryndze, rôznych syrov, či prácu v modernom laboratóriu.

     Druhý projekt bol realizovaný v rámci výzvy Enviroprojekt 2016. Náš projekt sme nazvali „Škola, ktorej to myslí EKO LOGICKY“,  jeho  témou boli Obnoviteľné prírodné zdroje.

     Cieľom projektu bolo poukázať na strategický význam biomasy pre spoločnosť a poukázať na jej potenciál z hľadiska energetického využitia. Biomasa ako obnoviteľný zdroj energie je výhodným zdrojom energie hlavne pre svoje nenáročné technologické zabezpečenie.

     Ďalší zdroj obnoviteľnej energie, ktorý sme riešili  projektom , je slnko. Spolu s firmou ECO produkt s.r.o. so sídlom v Kanianke, okres Prievidza, sme vybudovali malý solárny point, ktorý vyrába elektrickú energiu. Využívajú  ju hlavne  žiaci ubytovaní v školskom internáte na dobíjanie malých elektrických prístrojov,  napr. tabletov,  mobilov, PC, fotoaparátov a pod.

     Dňa 6.10.2016 sa žiaci z II.A triedy zúčastnili exkurzie na tému: Obnoviteľné a neobnoviteľné prírodné zdroje. Navštívili spoločnosť TERMONOVA a.s. so sídlom v Novej Dubnici, ktorá  prevádzkuje centrálny tepelný zdroj /CTZ/,  jeho  výkon plne postačuje na zabezpečenie potrieb odberateľov v meste Nová Dubnica.  Žiaci nadobudli podstatnú vedomosť, že úplná nezávislosť od fosílnych palív a 100% výroba elektriny a tepla výlučne na báze obnoviteľných zdrojov znižuje zaťaženie životného prostredia a zvyšuje kvalitu života v regióne Považia.

     Tretí projekt pod názvom „Cez finančné hry do reálneho života“ bol realizovaný prostredníctvom výzvy Podpory organizačného zabezpečenia vzdelávania pedagogických zamestnancov v oblasti finančnej gramotnosti a výchovy k podnikaniu na rok 2016. Jeho cieľom bolo prehĺbiť a zvýšiť vedomostnú úroveň pedagogických pracovníkov v oblasti finančnej gramotnosti s prihliadnutím na rešpektovanie prioritných tém výzvy, ktoré sú v súlade s Národným štandardom finančnej gramotnosti (NŠFG). Taktiež mali pedagógovia nadobudnúť zručnosti vo využívaní dostupných prostriedkov IKT vo výchovno-vzdelávacom procese žiakov a voľnejšou – hravou formou implementovať jednotlivé témy NŠFG do edukačného procesu na teoretickom i praktickom vyučovaní, ale aj v rámci záujmových krúžkov a voľnočasových aktivít v školskom internáte.


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac November 2026 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30