Wiener Zeitung sa rozprával s odborníčkou na chov oviec a vyučenou ovčiarkou Oľgou Apoleníkovou

Wiener Zeitung sa rozprával s odborníčkou na chov oviec a vyučenou ovčiarkou Oľgou o priateľoch a úskaliach práce. Niekoľko km od Pruského sme sa stretli s Oľgou Apoleníkovou. Rozhodná žena sa od základov vyučila pastierskemu remeslu., teraz je hrdá salašníčka  – teda pastierka, ktorá vedie salaš s 1000 zvieratami. Ponúka žiačkam z poľnohospodárskej školy praktické vyučovanie a ukázala WZ svoj podnik.

WZ – Ako ste sa stali pastierkou?

Keď sa narodila moja dcéra, bola veľmi chorá. Musela som si nájsť prácu, ktorá by mi dovolila sa o ňu starať. Tak som sa stala dojičkou, tu som musela skoro začínať a mohla som skôr skončiť. Neskôr som urobila poľnohospodársku odbornú skúšku, prenajala som si salaš a začala som sa intenzívne venovať chovu oviec. Dlhé roky som bola na pastvine a starala som sa sama o ovce. V roku 1991, po zmene, som salaš - farmu kúpila.

WZ – Čo je to tam za stajňu?

To je miesto, kde sa rodia ovce. Po vrhu zostanú dva dni v týchto boxoch. Potom dáme 40 jahniat spolu, tak vytvoria jednu skupinu ako materskú školu. Keď majú 10 dní, v noci sa odvážajú. Je dôležité zabezpečiť, aby matky mali dosť mlieka pre mladé aj na produkty, teda syry, ktoré my vyrábame.

WZ - Koľko oviec máte spolu?

Okolo 1000.

WZ - Vyháňajú sa aj ovce na pašu?

Áno. Pastier, ktorý ich tam vedie, pochádza z Rumunska.

WZ - Aká je práca na paši?

Je to jednoduché. Ovce sú voľné a žerú. Pastier sa stará o viacero stád súčasne. Paša je zabezpečená plotom s elektrickým prúdom. Ovce majú dobrý inštinkt. Keď je čas, samy idú domov.

WZ - Ako to vyzerá s nebezpečenstvom, ktoré im hrozí od medveďov a vlkov?

Najnebezpečnejšie sú havrany, hlavne pre mláďatá. Ale nielen to. Havran môže  aj dospelej ovci vytrhnúť oko. Zviera potom zomrie a havrany ho roztrhajú.

WZ - Zaživa?

Keď havran vytrhne oko, poškodí sa mozog a dýchanie ovce sa zastaví. Práca pastiera na paši spočíva v tom, že chráni zvieratá pred útočníkmi. Používame aj atrapy dravých vtákov na teleskopických tyčiach, ktoré vystrašia havrany.

 WZ - A ako to vyzerá s vlkmi? Chráni ovce elektrický plot?

Nie, vôbec nie. Keď učia staré vlky mláďatá poľovať, v júli a auguste je to pre ovce nebezpečné. Vtedy musí pastier dávať dobrý pozor. Je veľmi potrebné, aby bola v stáde čierna ovca, lebo vlci, rysy a líšky nevidia. Ale práca na paši je len malou časťou činností pastierky. Je to nekvalifikovaná práca tak ako práca upratovačky. Naučím Vás to za dva dni.

WZ - Super. Aký je tam pracovný čas?

Normálne sa ide okolo šiestej na pašu  a okolo 13,30 naspäť. O 19,30 vyháňa ovčiar ovce opäť na pašu, on spí, ale nie hore, dole v dedine.

WZ - Ale ak príde vlk a ja som ako pastier pri ovciach, čo urobím potom?

Hluk. Vlci majú strach pred hlukom. Mimochodom, hneď viem rozoznať, ktoré zviera zabilo ovcu. Havrany útočia na oči, vlci na hrdlo, rys útočí zozadu a trhá kusy z ovce.

WZ - Ak stádo predstavuje len malú časť práce ovčiara, čo tvorí hlavnú časť?

Spracovanie mlieka. Ovčiar musí mať aspoň nejaké znalosti z genetiky a chovu, ak chce byť úspešný. Odoberáme vzorky a posielame ich do laboratória. Ovčiar musí zabezpečiť aj krmivo. A musím celý podnik aj riadiť, viesť účtovníctvo.

WZ - Čo je najdôležitejšia schopnosť, ktorú musí mať ovčiar?

Láska k zvieratám.

WZ - Slovensko je tradične pyšné na svoje poľnohospodárstvo a jeho roľníctvo. Aký bol pôvodný obraz ovčiarov?

Existuje jeden príbeh, ktorý sa hovorí v tejto súvislosti: K čínskemu cisárovi bol pozvaný slovenský pastier a povedali mu, aby si zložil klobúk pred jeho veličenstvom. Pastier povedal, že si klobúk zloží len v kostole pred Bohom a dodržal to. Ovčiari boli sebavedomí a vážení. Museli toho veľa zvládnuť a mať veľké vedomostí – čo zvieratá potrebujú, poznať bylinky pri chorobe. Ovčiar bol „pán“, „pán bača“ sa mu hovorilo.

WZ - Potom prišiel socializmus a pastierstvo zaniklo?

Za komunizmu dostal človek 5 eur za kilo ovčej vlny. Teraz je to 5 centov. Strihanie ovce stojí 1,50 eura. V komunizme bolo na Slovensku oveľa viac oviec ako teraz – to je istý znak toho, že chov oviec pred revolúciou prekvital.


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Jún 2025 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30