Duálne vzdelávanie
Duálne vzdelávanie je systém odborného vzdelávania a prípravy na výkon povolania, ktorý sa vyznačuje najmä úzkym prepojením teoretického všeobecného a odborného vzdelávania s praktickou prípravou u konkrétneho zamestnávateľa. Výučba v škole sa pravidelne strieda s praktickým vyučovaním v prietoroch zamestnávateľa. Duálne vzdelávanie tak zabezpečuje, že vzdelávanie a príprava žiaka na výkon povolania plne zodpovedajú požiadavkám praxe u zamestnávateľov.
Duálne vzdelávanie ako kombinácia teoretického vzdelávania a praktického vzdelávania u zamestnávateľa sa v celej Európe berie za vzor a je kľúčovým faktorom pre úspech hospodárskej politiky štátov. Za najlepší vzor duálneho vzdelávania prebrala Slovenská republika nemecký vzor duálneho vzdelávania, kde toto má dlhodobú úspešnú tredíciu.
Hlavnými partnermi v duálnom vzdelávaní sú zamestnávatelia, škola a žiak.
Čo treba urobiť ak sa chce žiak stať súčasťou duálneho vzdelávania:
1. Zamestnávateľ zverejňuje sovju ponuku na odborné vzdelávanie - učebný odbor alebo štúdijný odbor a počet žiakov, s ktorými plánuje uzatvoriť učebnú zmluvu. Zamestnávateľ môže robiť nábor žiakov pre duálne vzdelávanie, ktorý väčšinou koordinuje s partnerskou strednou odbornou školou.
2. Žiak sa na základe ponuky zamestnávateľa hlási u zamastnávteľa. Zamestnávateľ si výberovým konaním vyberie žiakov, s ktorými uzatvorí učbnú zmluvu. Učebná zmluva nie je pracovnou zmluvou. Zamestnávateľ vydá potvrdenie o uzatvorení učebnej zmluvy so žiakom. Žiak predloží toto potvrdenie k prihláške na štúdium na strednej škole.
3. Prihlášku na štúdium žiak podáva na školu, s ktorou má zamestnávateľ, s ktorým uzatvoril učebnú zmluvu, uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní. Výber odbornej školy, s ktorou uzatvorí zamestnávateľ zmluvu o duálnom vzdelávaní, robí zamestnávateľ.
Spolupráca SOŠ Pruské a PD Mestečko v systéme duálneho vzdelávania:
http://www.sppk.sk/clanok/1746
Dokumenty na stiahnutie
- Spoločenská zodpovednosť a duálne vzdelávanie | PDF (282,09 kB)
- Našim cieľom je kvalitné odborné vzdelávanie | PDF (498,49 kB)