Maturitné skúšky

Maturtiný poriadok pre školský rok 2024/2025

Čl.1

Organizáciu MS upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon)   a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole. Realizáciu EČ MS a PFIČ MS zabezpečuje oddelenie hodnotenia a monitorovania vzdelávania, odbor podpory formálneho vzdelávania NIVaM.

 Čl.2

1. Maturitná skúška

Maturitná skúška predstavuje významnú formu evaluácie vzdelanostnej kvalifikácie. Cieľom maturitnej skúšky je overenie vedomostí a zručností žiakov v rozsahu učiva určeného katalógom cieľových požiadaviek a overenie toho, ako sú žiaci pripravení používať získané kompetencie v ďalšom štúdiu, alebo pri výkone povolaní  a odborných činností, na ktoré sa pripravujú. Úspešným vykonaním maturitnej skúšky absolvent strednej školy získa úplné stredné odborné vzdelanie.

  • Žiak vykoná maturitnú skúšku z predmetov:

           a) slovenský jazyk a literatúra,

           b) anglický (nemecký ) jazyk,

           c) teoretická časť odbornej zložky,

           d) praktická časť odbornej zložky.  

  • Žiak môže dobrovoľne konať maturitnú skúšku aj z ďalších predmetov. Vykonaním dobrovoľnej maturitnej skúšky sa rozumie aj absolvovanie len externej časti maturitnej skúšky, internej časti maturitnej skúšky, jednej z foriem internej časti maturitnej skúšky alebo ich kombinácie.

Čl.3

 

2. Legislatívne normy upravujúce organizáciu maturitnej skúšky

  1. Žiak môže konať MS iba z vyučovacích predmetov (okrem výchovných vyučovacích predmetov), ktoré sú uvedené v učebnom pláne školy a v ktorých sa v škole vzdelával.
  2. MS z cudzích jazykov sa vykonáva na dvoch úrovniach B1 a B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.
  1. EČ a PFIČ MS môže žiak vykonať iba z jedného cudzieho jazyka, ktorý si žiak určí pri prihlasovaní na MS.
  1. Žiak s vývinovými poruchami učenia alebo so sluchovým postihnutím môže z predmetu zo skupiny cudzích a druhých vyučovacích jazykov konať len ÚFIČ MS.
  1. Žiak so sluchovým postihnutím si môže namiesto predmetu zo skupiny cudzích
    jazykov zvoliť jeden z predmetov matematika alebo občianska náuka.
  2. Zadania ÚFIČ MS sa nezverejňujú. Maturitné zadania a úlohy v nich vychádzajú z platných cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturantov pre príslušný predmet a úroveň,
  3. Žiak úspešne vykoná MS z predmetu, ktorý má EČ a PFIČ MS, ak jeho hodnotenie z ÚFIČ MS:

a) nie je horšie ako stupeň prospechu 3 (dobrý) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 % alebo v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %, alebo

b) je stupeň prospechu 4 (dostatočný) a v PFIČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 25 % a súčasne v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %

  1. Žiak úspešne vykoná MS z predmetu, ktorý má EČ MS a nemá PFIČ MS, ak jeho hodnotenie z ÚFIČ MS:

a) nie je horšie ako stupeň prospechu 3 (dobrý) a v EČ MS získa úspešnosť vyššiu  ako 25 % z celkového počtu bodov alebo

b) je stupeň prospechu 4 (dostatočný) a v EČ MS získa úspešnosť vyššiu ako 33 %.

 

Čl.4 

3. Organizácia maturitných skúšok 

  • Organizáciu a priebeh maturitných skúšok zabezpečujú tieto maturitné komisie

a) školská maturitná komisia (ŠMK),

b) predmetová maturitná komisia (PMK).

  • Dohľad nad priebehom maturitnej skúšky vykonáva predseda školskej maturitnej komisie. Školskú maturitnú komisiu tvorí predseda, riaditeľ školy a predsedovia predmetových maturitných komisií.
  • Predsedom školskej maturitnej komisie môže byť len pedagogický zamestnanec navrhnutý riaditeľom, ktorý najmenej štyri roky vykonával pracovnú činnosť pedagogického zamestnanca.
  • Predsedu školskej maturitnej komisie nemožno vymenovať z pedagogických zamestnancov strednej školy, v ktorej sa maturitná skúška koná.
  • Maturitná skúška z jednotlivých vyučovacích predmetov sa koná pred príslušnou predmetovou maturitnou komisiou.
  • V jednom skúšobnom období môže byť v škole ustanovených aj viac             predmetových maturitných komisií pre daný predmet.
  • Predmetovú maturitnú komisiu tvoria predseda a dvaja skúšajúci,
  • Predmetovú maturitnú komisiu pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky a predmetovú maturitnú komisiu pre praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky tvoria:

a) predseda,

b) skúšajúci učitelia odborných vyučovacích predmetov v počte určenom riaditeľom podľa náročnosti a špecifík príslušného odboru vzdelávania,

c) skúšajúci zástupca stavovskej organizácie alebo skúšajúci zástupca profesijnej organizácie, ak ho stavovská organizácia alebo profesijná organizácia deleguje,

d) skúšajúci majster odbornej výchovy, ak ide o odbor vzdelávania, v ktorom sa vykonáva odborný výcvik.

  • Pre žiaka, ktorý sa pripravuje v systéme duálneho vzdelávania je aj prítomný skúšajúci zástupca zamestnávateľa, u ktorého sa žiak pripravuje v systéme duálneho vzdelávania.
  • Predsedom predmetovej maturitnej komisie môže byť len pedagogický zamestnanec navrhnutý riaditeľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie príslušného vyučovacieho predmetu.
  • Skúšajúcim predmetovej maturitnej komisie môže byť len pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie vyučovacieho predmetu, z ktorého sa maturitná skúška koná.
  • Predseda školskej maturitnej komisie môže súčasne vykonávať aj funkciu predsedu predmetovej maturitnej komisie v tej istej strednej škole.
  • Ak predseda školskej maturitnej komisie nemôže zo závažných dôvodov vykonávať funkciu a nie je vymenovaný nový predseda, zastúpi ho riaditeľ.
  • Ak predseda predmetovej maturitnej komisie nemôže zo závažných dôvodov vykonávať funkciu a nie je vymenovaný nový predseda, zastúpi ho riaditeľ alebo zástupca riaditeľa.

Čl.5

 4. Prihlásenie žiaka na maturitnú skúšku

  • Žiak posledného ročníka príslušného študijného odboru sa do 30. septembra písomne, alebo elektronicky cez edupage školy prihlási na predmety, z ktorých chce konať maturitnú skúšku
  • Žiak posledného ročníka príslušného študijného odboru sa do 30. septembra písomne prihlási aj na dobrovoľnú maturitnú skúšku z ďalšieho predmetu z ktorého chce konať maturitnú skúšku.
  • Žiak posledného ročníka príslušného študijného odboru si do 30. septembra vyberie a písomne sa prihlási aj na formu absolvovania praktickej časti odborne zložky maturitnej skúšky.
  • Do 15. októbra žiak písomne oznámi riaditeľke školy alebo poverenému ped. zamestnancovi zmenu predmetov alebo zmenu spôsobov vykonania MS alebo dodatočné prihlásenie.
  • Najneskôr do 31. januára môže povoliť riaditeľka školy zmeny v osobitných prípadoch, najmä zdravotný stav, dlhodobý pobyt v zahraničí.

 

Čl.6 

5. Prihlasovanie žiakov so zdravotným znevýhodnením

Žiak so zdravotným znevýhodnením oznámi aj spôsob vykonania maturitnej skúšky na základe žiadosti o úpravu podmienok MS podľa druhu zdravotného znevýhodnenia v čase podania prihlášky  (príloha prihlášky) :

a) lekársky posudok –diagnóza (nevyžaduje sa pri VPÚ), alebo

b) odporúčanie zariadenia poradenstva a prevencie alebo  odborníka, v ktorom je uvedené zdravotné znevýhodnenie a   príslušné špeciálne výchovno -vzdelávacie potreby žiaka vo vzťahu k jednotlivým častiam MS

c) podľa potreby odporúčanie školského špeciálneho pedagóga, pedagogického asistenta alebo odborného zamestnanca školy.

Žiadosť podáva uchádzač riaditeľke školy.

  

Čl.7

 

6. Externá časť a interná časť maturitnej skúšky

Predmety, ktoré majú externú časť maturitnej skúšky sú :

a)     slovenský jazyk a literatúra,

b)    anglický jazyk, nemecký jazyk

Predmety, ktoré majú písomnú formu internej časti maturitnej skúšky :

a)     slovenský jazyk a literatúra,

b)    anglický jazyk, nemecký jazyk

Žiak s vývinovými poruchami učenia  alebo so sluchovým postihnutím môže vykonať maturitnú skúšku len z ústnej formy internej časti maturitnej skúšky z predmetov anglický jazyk, nemecký jazyk.

Test EČ MS z cudzieho jazyka pre žiaka so sluchovým postihnutím neobsahuje úlohy na počúvanie s porozumením.

  • Externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky žiak vykoná po ukončení prvého polroka štvrtého ročníka .
  • Žiak môže vykonať IČ MS okrem jej písomnej formy a PČOZ MS, ak úspešne ukončil príslušný ročník, v ktorom sa ukončil rámcový učebný plán príslušného vyučovacieho predmetu v školskom vzdelávacom programe a vykonal EČ MS  a PFIČ MS a PČOZ MS
  • Externú časť maturitnej skúšky tvorí test, ktorý zadáva a vyhodnocuje organizácia zriadená ministerstvom školstva na plnenie úloh v oblasti monitorovania a hodnotenia kvality výchovy a vzdelávania. Externá časť maturitnej skúšky sa vykonáva v rovnakom čase na celom území Slovenskej republiky. Externá časť maturitnej skúšky sa môže vykonávať aj elektronickou formou. Dozor pri vykonávaní externej časti maturitnej skúšky a kontrole vyhodnotenia testov vykonáva pedagogický zamestnanec, ktorý nie je zamestnancom školy, v ktorej sa externá časť maturitnej skúšky koná.
  • Písomnú formu internej časti maturitnej skúšky tvorí súbor tém alebo zadaní, ktoré zadáva organizácia zriadená ministerstvom školstva na plnenie úloh v oblasti monitorovania a hodnotenia kvality výchovy a vzdelávania. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa vykonáva v rovnakom čase na celom území Slovenskej republiky.
  • Externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky z predmetu cudzí jazyk vykoná žiak len z jedného cudzieho jazyka, ktorý si určí pri prihlasovaní na maturitnú skúšku.
  • Písomná forma internej časti (PFIČ)  MS tvorí súbor tém alebo zadaní, ktorý zadáva NIVaM. Vyhodnocuje sa priamo v škole. Vykonáva sa z predmetu slovenský jazyk a literatúra a povinného predmetu zo skupiny cudzích jazykov v rovnakom čase na celom území Slovenskej republiky, v ten istý deň ako EČ MS z daného predmetu. PFIČ MS nie je verejná.
  • Ústnu formu internej časti (ÚFIČ) MS môže žiak vykonať v jeden deň najviac z troch  predmetov.
  • Žiak môže vykonať internú časť MS okrem jej písomnej formy a praktickej časti odbornej zložky v priebehu najviac piatich pracovných dní.
  • Pred začiatkom konania internej časti maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy sa žiak päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní nezúčastňuje na vyučovaní. Tieto dni sú určené na prípravu žiaka na maturitnú skúšku.

7. Trvanie a formy MS z jednotlivých predmetov

 

Predmet

Úroveň

Externá časť

Interná časť a a jej formy

Písomná

Ústna

príprava

odpoveď

anglický jazyk

B2

120´

60´

20´

20´

B1

100´

60´

20´

20´

nemecký jazyk

B2

120´

60´

20´

20´

B1

100´

60´

20´

20´

slovenský jazyk a lit.

 

100´

150´

20´

20´

teoretická časť odbornej zložky

 

 

 

30´

30´

praktická časť odbornej skúšky

 

 

Max 24 h za tri dni – max 8h/deň

 

8. Podrobnosti o spôsobe konania externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky.

Cudzí jazyk

Cudzí jazyk (anglický jazyk, nemecký jazyk, francúzsky jazyk) obsahom a úrovňou náročnosti zodpovedá jazykovej náročnosti Spoločného európskeho referenčného rámca.

Externú časť maturitnej skúšky z cudzieho jazyka tvorí centrálne vypracovaný písomný test. Test overuje komunikačné kompetencie na úrovni B1 alebo B2 referenčného rámca v častiach počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a použitie gramatiky a lexiky. Test obsahuje úlohy s výberom odpovede a úlohy s krátkou odpoveďou. Externá časť maturitnej skúšky sa vo všetkých stredných školách zadáva v rovnakom čase, vykonáva sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa externe.

Písomnou formou internej časti maturitnej skúšky je vypracovanie štruktúrovaného centrálneho zadania v určenej žánrovej forme. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa zadáva vo všetkých stredných školách v rovnakom čase, vykonáva sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa interne na základe centrálnych pokynov.

Slovenský jazyk a literatúra

Externú časť maturitnej skúšky tvorí centrálne vypracovaný písomný test. Test sa skladá len z úloh s výberom odpovede a z úloh s krátkou odpoveďou. Externá časť maturitnej skúšky sa vo všetkých stredných školách zadáva v rovnakom čase, vykonáva sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa externe.

Písomnou formou internej časti maturitnej skúšky sú centrálne pripravené súbory štyroch tém alebo východiskové texty a určené žánrové formy. Žiak si vyberie a vypracuje iba jednu tému. Žiak má preukázať komplexnosť ovládania spisovného jazyka, mieru tvorivosti v písomnom prejave a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z cieľových požiadaviek. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa vo všetkých stredných školách zadáva v rovnakom čase, vykonáva sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa interne na základe centrálnych pokynov.

Formát úloh z písomnej formy internej časti maturitnej skúšky je: súbor 4 tém, z ktorých si žiak vyberie a vypracuje iba jednu.

Čas na vypracovanie je 150 minút. Žiak môže počas PFIČ MS používať určenú literatúru (pravidlá pravopisu a slovníky), ktorá bude pripravená v učebni.

  • V súlade s § 89 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov znení neskorších predpisov (ďalej len "školský zákon" ) ak sa žiak správa na záverečnej skúške, maturitnej skúške alebo absolventskej skúške nevhodným spôsobom, predseda predmetovej maturitnej komisie, predseda skúšobnej komisie pre záverečnú skúšku, predseda skúšobnej komisie pre absolventskú skúšku alebo dozerajúci učiteľ jeho skúšku preruší.
  • V súlade s § 89 ods. 5 školského zákona, ak skúšku preruší predseda predmetovej maturitnej komisie, predseda skúšobnej komisie pre záverečnú skúšku alebo predseda skúšobnej komisie pre absolventskú skúšku, žiak opakuje skúšku, jej časť alebo formu v riadnom termíne nasledujúceho školského roka.
  • V súlade s § 89 ods. 6 školského zákona, ak skúšku preruší pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva dozor, a predseda predmetovej maturitnej komisie, predseda skúšobnej komisie pre záverečnú skúšku alebo predseda skúšobnej komisie pre absolventskú skúšku nedovolí žiakovi v skúške pokračovať, žiak opakuje skúšku, jej časť alebo formu v riadnom termíne nasledujúceho školského roka.

 

Čl.8

 

9. Podrobnosti o spôsobe konania a obsahu ústnej formy internej časti maturitnej skúšky.

 

  • Ústnu formu internej časti maturitnej skúšky tvorí ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní.
  • Maturitné zadania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou sa zverejnia sedem dní pred termínom konania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky v príslušnej škole.
  • Minimálny počet maturitných zadaní je 30. Každé maturitné zadanie sa použije iba jedenkrát v príslušnom dni a v jednej predmetovej maturitnej komisii v tej istej strednej škole.
  • Súčasťou príslušného maturitného zadania je aj uvedenie konkrétnej učebnej pomôcky.
  • Ústna forma internej časti maturitnej skúšky je verejná.
  • Súčasťou každého zadania je uvedenie konkrétnych učebných pomôcok.
  •  Skúšajúci riadi rozhovor so žiakom, kladie pomocné otázky, vyjadruje súhlas alebo nesúhlas s tvrdeniami žiaka a vedie ho k tomu, aby svoje názory podopieral argumentmi a využíval pri tom písomnú prípravu a vlastné poznatky získané počas prípravy na maturitnú skúšku. 

 

Čl.9

  

10. Podrobnosti o spôsobe konania a obsahu teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky a praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky.

Teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky:

  • Maturitné témy pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky vychádzajú z výkonových štandardov pre teoretické vyučovanie pre príslušný študijný odbor alebo pre zameranie príslušného študijného odboru uvedené v štátnom vzdelávacom programe pre odborné vzdelávanie a prípravu, podľa ktorého žiak štúdium začal.
  • Maturitné témy pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou sa zverejnia sedem dní pred termínom konania teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky v príslušnej škole. Témy schvaľuje riaditeľka školy do 31. marca príslušného školského roka.
  • Teoretická časť odbornej zložky je ústna skúška, ktorá je povinná pre všetky formy štúdia. Maturitná skúška je verejná.
  • V predmete teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky si žiak žrebuje jednu z 25 schválených tém.
  • Súčasťou maturitných tém je aj zoznam učebných pomôcok, ktoré môže žiak počas maturitných skúšok používať.

Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky:

  • Maturitné témy pre praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky vychádzajú z výkonových štandardov pre praktické vyučovanie pre príslušný študijný odbor alebo pre zameranie príslušného študijného odboru uvedené v štátnom vzdelávacom programe pre odborné vzdelávanie a prípravu, podľa ktorého žiak štúdium začal.
  • Praktická časť odbornej zložky je praktická skúška, ktorá je povinná pre všetky formy štúdia.
  • Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa skladá z 1 – 15 tém.
  • Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky môže byť individuálna, alebo skupinová. Žiak môže používať pomôcky uvedené v zadaní témy.
  • Praktická časť odbornej zložky trvá podľa povahy študijného odboru najviac 24 hodín, v jednom dni najviac osem hodín.
  • Formu praktickej časti maturitnej skúšky určí riaditeľka školy na návrh predmetovej komisie.
  • Žiak vykoná praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky vo vyžrebovanej alebo určenej téme jednou z týchto foriem:

 

                 a) praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

                 b) obhajoba vlastného projektu

                 c) realizácia a obhajoba experimentu,

                 d) obhajoba úspešných súťažných prác,

.                e)  predvedenie umeleckého výkonu.

 

Praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy – sa realizuje podľa cieľových požiadaviek na absolventa príslušného študijného odboru v oblasti

odborného vzdelávania. Témy schvaľuje riaditeľka školy do 31. marca príslušného školského roka. (príloha č.3).

Obhajoba vlastného projektu – sa realizuje na základe odporúčania učiteľov odborných predmetov a schválení riaditeľom školy. Túto formu si žiaci môžu vybrať len vtedy, ak sú oboznámení s podmienkami realizácie tejto formy praktickej časti odbornej zložky a súhlasia

s   nimi (príloha č.4). Rovnako učitelia odborných predmetov, ktorý budú zastávať funkciu konzultanta a oponenta,  musia byť oboznámení s náplňou svojej práce a zodpovedať za kvalitu odvedených prác.

 

Čl.10

 

11. Klasifikácia a hodnotenie maturitnej skúšky 

  • Externá časť a každá forma internej časti maturitnej skúšky sa hodnotí osobitne a toto hodnotenie je uvedené aj na vysvedčení o maturitnej skúške. Externá časť sa hodnotí percentami úspešnosti a percentilom, písomná forma internej časti a interná písomná časť sa hodnotia percentami úspešnosti, ústna forma internej časti MS sa hodnotí stupňom prospechu. Hodnotenie vyjadrené percentami úspešnosti a percentilom sa zaokrúhľuje na desatiny.
  • Výsledky klasifikácie externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky  oznámi riaditeľka školy žiakovi najneskôr desať dní pred termínom konania internej časti maturitnej skúšky, ak ju koná v riadnom skúšobnom období.
  • Ak sa hodnotenie internej časti maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy výrazne odlišuje od dosiahnutých výsledkov žiaka počas jeho štúdia z predmetu maturitnej skúšky, pri výslednej známke internej časti maturitnej skúšky sa prihliada na stupne klasifikácie žiaka z tohto predmetu počas jeho štúdia.
  • Možnosť podať písomné námietky voči hodnoteniu PFIČ, ÚFIČ, PČOZ, TČOZ a PČOZ na SZŠ do 8 dní, keď sa dozvedel výsledok
  • Žiak môže konať ústnu formu internej časti MS, ak úspešne ukončil príslušný ročník štúdia vzdelávacieho programu študijného odboru a ak vykonal EČ a PFIČ (bez ohľadu na výsledok EČ a PFIČ).
  • Žiak môže vykonať ÚFIČ bez ohľadu na výsledok EČ a PFIČ

Úspešné vykonanie MS:

Predmety s EČ , PFIČ a UFIČ ak:

  • Hodnotenie ÚFIČ nie je horšie ako 3 a v PFIČ získa úspešnosť vyššiu ako 25 % alebo v EČ úspešnosť vyššiu ako 33%
  • Hodnotenie ÚFIČ je 4 a v PFIČ získa úspešnosť vyššiu ako 25 % a súčasne v EČ úspešnosť vyššiu ako 33 %.
  • Žiak zmaturuje z predmetu, ktorý nemá externú časť a nemá písomnú formu internej časti MS, ak jeho hodnotenie z ústnej formy internej časti MS nie je horšie ako dostatočný.
  • Žiak úspešne vykoná externú časť maturitnej skúšky z dobrovoľného predmetu, ak v nej získa viac ako 33 % z celkového počtu bodov.
  • Žiak úspešne vykonal maturitnú skúšku, ak bol úspešný zo všetkých predmetov maturitnej skúšky.
  • Ak žiak neuspel na maturitnej skúške z dobrovoľného predmetu maturitnej skúšky, táto skutočnosť nemá vplyv na úspešné vykonanie maturitnej skúšky a na vysvedčení sa neuvádza.
  • Ak žiak na maturitných skúškach z niektorých, najviac však z dvoch predmetov, vrátane praktickej časti a teoretickej časti odbornej zložky neuspel, školská maturitná komisia môže žiakovi povoliť opravnú skúšku z týchto predmetov.
  • Žiak môže požiadať o vykonanie opravnej skúšky vyplnením žiadosti na predpísanom tlačive ( príloha č. 5).
  • Žiak môže konať opravnú skúšku na jeho žiadosť najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy.
  • Ak žiak na opravnej skúške z niektorých predmetov neúspešne vykonal maturitnú skúšku, alebo bol klasifikovaný známkou nedostatočný, školská maturitná komisia, alebo skúšobná komisia, môže žiakovi povoliť vykonať druhú opravnú skúšku.
  • Žiak môže konať druhú opravnú skúšku na jeho žiadosť najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy.
  • Žiakovi, ktorý neúspešne vykonal maturitnú skúšku z viac ako dvoch predmetov, alebo bol neúspešný na niektorej opravnej skúške, môže školská maturitná komisia povoliť opakovať celú maturitnú skúšku najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka.
  • Ak sa žiak nedostaví na maturitnú skúšku a svoju účasť dopredu neospravedlní, posudzuje sa, akoby dňom nasledujúcim po termíne konania skúšky štúdium zanechal.

 

Čl.11

 

12. Náhradná maturitná skúška 

  • Mimoriadne skúšobné obdobie slúži žiakom na vykonanie náhradnej maturitnej skúšky alebo opravnej maturitnej skúšky. Náhradná maturitná skúška je určená pre žiaka, ktorý úspešne ukončil posledný ročník štúdia najneskôr k 15. septembru, ale pre vážne, najmä zdravotné dôvody, sa nezúčastní na maturitnej skúške. Je povinný sa ospravedlniť riaditeľovi školy spravidla do troch dní od termínu konania skúšky. Ak ho riaditeľ školy ospravedlní, žiaka nemožno klasifikovať. Žiak súčasne predloží aj žiadosť o konanie skúšky v náhradnom termíne.
  • Termín konania opravnej skúšky ÚFIČ MS je september alebo február nasledujúceho školského roka. Opravnú skúšku EČ a PFIČ MS môže žiak vykonať v mimoriadnom skúšobnom období v septembri nasledujúceho školského roka alebo v riadnom termíne EČ a PFIČ MS nasledujúceho školského roka (školský zákon, § 77, odsek 5 a § 88, odsek 4), pričom nasledujúcim školským rokom sa rozumie školský rok nasledujúci po školskom roku, v ktorom žiak konal MS v riadnom termíne.
  • Žiak, ktorý nevykonal úspešne MS z predmetu, požiada ŠMK o opravnú skúšku z tohto predmetu. Vo svojej žiadosti špecifikuje, ktorú časť alebo formu MS chce opravovať (školský zákon, § 88, odsek 2). Môže požiadať o opravnú skúšku iba tej časti alebo formy, v ktorej bol neúspešný.
  • Na opravnú skúšku EČ a PFIČ MS sa žiak prihlási riaditeľovi školy do 30. júna, ak chce opravnú skúšku konať v septembri nasledujúceho školského roka alebo do 30. septembra nasledujúceho školského roka, ak chce opravnú skúšku konať v riadnom termíne nasledujúceho školského roka (školský zákon, § 77, odsek 7).
  • Žiaka, ktorý žiada o opravný termín v riadnom termíne nasledujúceho školského roka, prihlási na EČ a PFIČ MS riaditeľ školy prostredníctvom informačného systému pre EČ a PFIČ MS zároveň so žiakmi, ktorých bude v danom školskom roku prihlasovať na riadny termín MS. V IS uvedie informáciu, že ide o opravný termín.
  • O opravný termín EČ MS a PFIČ MS môže požiadať iba žiak, ktorý má ukončenú celú maturitnú skúšku, absolvoval všetky vybrané maturitné predmety a všetky časti maturitnej skúšky týchto maturitných predmetov a nesplnil podmienky pre úspešné vykonanie maturitnej skúšky.
  • Deň konania náhradnej maturitnej skúšky a deň konania opravnej maturitnej skúšky externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky určí ministerstvo školstva (30 dní pred konaním maturitnej skúšky).

  

Čl.12

 

13. Spoločné ustanovenia o ukončovaní štúdia

 

  • Žiakovi, ktorý úspešne vykonal maturitnú skúšku, sa vydá vysvedčenie o maturitnej skúške najneskôr do piatich dní od konania poslednej časti maturitnej skúšky. Na vysvedčení je uvedené hodnotenie žiaka v jednotlivých predmetoch externej časti maturitnej skúšky, vrátane percentilu a všetkých foriem internej časti maturitnej skúšky.
  • Dňom nasledujúcom po dni, keď žiak vykonal úspešne maturitnú skúšku, prestáva byť žiakom školy.
  • Ak žiak nevykonal v určenom termíne maturitnú skúšku a bola mu povolená opravná skúška, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca  školského roka, v ktorom mal štúdium ukončiť.

  

Čl.13

 

14. Doklady maturitnej skúšky: 

1. Vysvedčenie o maturitnej skúške - vydáva sa žiakovi po úspešnom ukončení maturitnej skúšky. Sériové číslo vysvedčenia musí byť zaevidované v pedagogickej dokumentácii.

2. Dodatok k vysvedčeniu o maturitnej skúške – bez vysvedčenia o maturitnej skúške je dodatok neplatný. Sériové číslo dodatku musí byť zaevidované v pedagogickej dokumentácii.

3. Protokol o maturitnej skúške – identický doklad vysvedčenia o maturitnej skúške. Slúži k vyhotoveniu odpisu vysvedčenia. Do protokolu žiak podpíše prevzatie vysvedčenia, prípadne odpisu vysvedčenia.

4. Protokol o opravnej maturitnej skúške – vydáva sa žiakovi, ktorý vykonal opravnú maturitnú skúšku v mimoriadnom termíne. 

15. Povinnosti triedneho učiteľa

  • Je povinnosťou triedneho učiteľa po prevzatí elektronicky spracovanej a vytlačenej dokumentácie o maturitných skúškach žiakov, odkontrolovať správnosť údajov.

16. Povinnosti predsedu školskej maturitnej komisie 

  •  kontroluje pripravenosť a organizáciu maturitnej skúšky,
  •  kontroluje správnosť protokolu o maturitnej skúške,
  •  podpisuje vysvedčenia o maturitnej skúške,
  •  vypracuje správu o priebehu a celkovej úrovni maturitnej skúšky, ktorá sa odosiela na krajský školský úrad v Trenčíne. 

17. Povinnosti predsedu predmetovej maturitnej komisie 

  • riadi prácu komisie,
  • kontroluje pripravenosť maturitnej skúšky z príslušného predmetu,
  • schvaľuje do 30.apríla maturitné témy ústnej formy internej časti maturitnej skúšky z príslušného predmetu,
  • podieľa sa na skúšaní a hodnotení žiaka,
  • zodpovedá za klasifikáciu žiakov,
  • vypracuje správu o priebehu a celkovej úrovni maturitnej skúšky z predmetu, ktorú odovzdá predsedovi školskej maturitnej komisie.

 

18. Povinnosti riaditeľa školy 

  • Sú priamo stanovené zákonom č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ( § 74 - § 93 ).

  

Čl. 14

 

Záverečné ustanovenia

Táto interná smernica ruší všetky predchádzajúce dokumenty vzťahujúce sa na spôsob a postup konania maturitných skúšok na Strednej odbornej škole v Pruskom a nadobúda platnosť            a účinnosť  02.09. 2024.

V Pruskom 02. 09. 2024

 

 

Vypracovala a za správnosť zodpovedá : Ing. Ľubica Lašová

 

Schválila : Ing. Janka Fedorová

                  riaditeľka školy  

 

Dokumenty na stiahnutie